• Wysyłka 24h
  • 30 dni na zwrot
  • Najlepsze ceny
Jak wyczyścić dywan na sucho? 0
Wykładzina dywanowa AW Sedna Moana

Dywany są wspaniałymi elementami wyposażenia naszych wnętrz, są zarówno miłe dla oka, jak i przydatne – ciepłe i miłe w dotyku, chronią podłogę przed ewentualnymi uszkodzeniami czy tłumią dźwięki w pokoju. Jednakże tak jak każdy przedmiot potrafią się zakurzyć czy poważniej zabrudzić, a ich czyszczenie ze względu na ich strukturę nie jest zbyt oczywiste. Czasem zwyczajne odkurzanie nie wystarczy, wtedy potrzebujemy znaleźć inne rozwiązanie. Najprostszym sposobem jest wyczyszczenie dywanu na sucho. Jednak jak wyczyścć dywan na sucho?

Jak wyczyścić dywan na sucho – podstawy

Najczęstszą opcją czyszczenia dywanów jest regularne odkurzanie pomieszczenia. Tym sposobem pozbywamy się powierzchownych zabrudzeń z naszego dywanu, czyli zalegającego w nim kurzu. Metoda ta sprawdza się doskonale w większości przypadków do czasu aż dywan nie zostanie zaplamiony błotem, bądź inną płynną substancją. Taka sytuacja może się w szczególności przytrafić gdy posiadamy zwierzęta, bądź małe dzieci. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie je upilnować. Naszą metodą działania wtedy jest proszek do prania dywanów na sucho.

Aby wyczyścić dywan na sucho musimy zaopatrzyć się w chemiczny preparat do czyszczenia dywanów na sucho. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest jego koszt oraz czas, jaki musimy na nie poświęcić. Jednakże najpierw zaczynamy od zwykłego odkurzania. Dopiero potem, gdy zostanie on wyczyszczony z wierzchu możemy przystąpić do użycia proszku do prania na sucho. Wpierw musimy zadecydować, który preparat jest odpowiedni dla naszego dywanu.

Proszek do prania dywanów na sucho – jaki wybrać?

Na szczęście w dzisiejszych czasach różnorakie środki czyszczące są dostępne nawet w mniejszych sklepach. Wybór jest duży, lecz poza ceną czy dostępnymi zapachami musimy zwrócić jeszcze uwagę na jeden istotny czynnik. Przed zakupem proszku do prania dywanów na sucho jednak trzeba odpowiednio dobrać go do materiału z którego utkany jest nasz dywan. Jeżeli mamy delikatną skórę możemy również zaopatrzyć się w środki dla alergików, bądź jeżeli cenimy ekologiczny podejście do życia, środki przyjazne środowisku. Po zdobyciu odpowiedniego proszku do prania dywanów na sucho możemy wrócić do naszego pierwotnego pytania.

Jak stosowć proszek do prania na sucho?

Będąc zaopatrzonym w odpowiedni środek do czyszczenia dywanu na sucho możemy przystąpić do działania. By wyczyścić dywan na sucho odkurzamy go, a następnie aplikujemy proszek do prania dywanów. Sypiemy preparat na nasz dywan, a następnie zostawiamy go na minimum godzinę. Przez ten czas nie powinniśmy po nim chodzić. Bardziej zabrudzone dywany możemy zostawić na dłuższy okres czasu, w zależności od zaleceń producenta środka. Następnie ponownie odkurzamy dywan by pozbyć się proszku, który wchłonął brud.

Alternatywne sposoby czyszczenia dywanu na sucho

Innym sposobem na wyczyszczenie dywanu na sucho jest zastosowanie sody oczyszczonej. Jest ona powszechnym produktem, który znajdziemy w dowolnym sklepie. Możliwe też, że posiadamy go już w naszym mieszkaniu, gdyż używana też jest jako proszek do pieczenia. By wyczyścić dywan na sucho sodą oczyszczoną używamy jej tak samo jak proszku do prania dywanów. Odkurzamy dywan, posypujemy go sodą oczyszczoną, zostawiamy ją na godzinę, a następnie ponownie odkurzamy dywan. Inne preparaty którymi możemy zastąpić proszek do prania dywanów na sucho to sól kuchenna, skrobia kukurydziana czy amoniak. Należy jednak uważać przy korzystaniu z amoniaku, gdyż jest on środkiem drażniącym skórę oraz błony śluzowe.

Kiedy nie możemy wyczyści dywanu na sucho?

Niestety są sytuacje w których nie możemy wyczyścić dywanu na sucho. Ten sposób zadziała w przypadku dywanów z wysokim runem. Czyszczenie dywanów typu shaggy na sucho będzie niemożliwe. Innym problemem mogą być dywany utkane z delikatnych tkanin, ponieważ jego włókna mogą ulec uszkodzeniu na skutek kontaktu ze środkiem chemicznym. Jeżeli posiadamy taki dywan jesteśmy zmuszeni do skorzystania z innych opcji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl